Fjorårets største oljefunn vest av Helgeland – verdt 100 mrd
Foto: ConocoPhillips
Morten Hofstad Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Letebrønnen «Slagugle» i regi av ConocoPhillips påviste før jul inntil 200 millioner fat olje, ifølge Oljedirektoratet
200 millioner fat olje har i disse dager en bruttoverdi omkring 100 milliarder kroner.
Videre avgrensing vil bli gjennomført for å vurdere produksjonspotensialet og utvinnbare reserver – og planer for mulige utbyggingsløsninger.
- Dette funnet er vår fjerde vellykkede letebrønn på norsk kontinentalsokkel de siste 16 månedene, sier Matt Fox, executive vice president og chief operating officer i ConocoPhillips i ei pressemelding.
- Alle fire funnene er gjort i modne deler av Nordsjøen og Norskehavet, og en fremtidig mulig utbygging kan gjøres med svært lav balansepris, ifølge meldingen.
– Dette funnet kan være med på å videreføre vår mer enn 50-årige tilstedeværelse i Norge, skriver Fox i meldingen.
– Rettighetshaverne vil vurdere resultatene av funnet sammen med andre nærliggende prospekter for en fremtidig avgrensning av funnet og en mulig tilknytning til eksisterende infrastruktur i området, heter det i meldingen fra Oljedirektoratet.
Tidligere har ConocoPhillips påvist et nær tilsvarende stor gassfunn i «Warka», litt lenger vest for «Slagugle».
De to funnene, vest av Vega, er begge de største som ble gjort på norsk sokkel i 2020.