Foto: Kjetil Eide, Equinor
Av NTB
Sju selskaper har sendt inn søknader om å få tildelt leteareal i lite utforskede områder på norsk sokkel i den 25. konsesjonsrunden.
Åtte av områdene som er med i runden, er i Barentshavet, mens ett er i Norskehavet. Dette er en såkalt nummerert runde, som skiller seg fra tildelingen av letekonsesjoner i allerede utforskede områder.
– De nummererte rundene er spisset inn mot nøkkelareal i våre minst utforskede, åpnede områder. Leteaktivitet i umodne områder gir staten som grunneier mer kunnskap om ressurspotensialet, sier olje- og energiminister Tina Bru.
De sju selskapene er Norske Shell, Equinor Energy, Idemitsu Petroleum Norge, Ineos E&P Norge, Lundin Norway, OMV og Vår Energi. Departementet vil tildele utvinningstillatelser i 25. konsesjonsrunde i løpet av dette halvåret